کمیسیون حقوق بشر:‌ تلفات غیرنظامیان در افغانستان ۳۰ درصد افزایش یافته‌ است


کمیسیون حقوق بشر:‌ تلفات غیرنظامیان در افغانستان 30 درصد افزایش یافته‌ است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که تلفات غیرنظامیان در کشور در شش ماه سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته،‌۳۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش نویسنده وستر؛ کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با نگرانی از افزایش تلفات افراد ملکی در کشور می‌گوید طرفین درگیر منازعه باید حقوق بشری و شهروندی افراد را احترام کرده و افراد ملکی را هدف قرار ندهند.

بلال صدیقی سخنگوی این کمیسیون، امآنلاین شنبه (۱۴ میزان) در صحبت با رادیو آزادی گفت که فرهنگ معافیت از مجازات و نقض قوانین بشردوستانه بین‌المللی سبب شده‌است تا آمار تلفات افراد ملکی در افغانستان بیشتر گردد.

آقای صدیقی تصریح نمود:”متأسفانه در این اواخر ما می‌بینیم که اجتماعات افراد ملکی به صورت سیستماتیک مورد هدف قرار می‌گیرد که این نهایت نگران کننده‌است، آمارهای ما نشان می‌دهد که حدوداً ۳۰ درصد تلفات ملکی در تناسب به سال گذشته در شش ماه امسال افزایش داشته‌است.”

آقای صدیقی از طرف‌های درگیر منازعه خواست تا قوانین بشردوستانه بین‌المللی را رعایت کرده در ضمن از حکومت تقاضا کرد تا کسانی را که سبب رساندن تلفات به افراد ملکی در افغانستان می‌شوند، مورد پیگرد قرار دهد.

از سوی دیگر گروه مصونیت و عدالت‌خواهی برای افراد ملکی نیز اخیراً گفته‌است که در یک ماه گذشته در دوازده ولایت افغانستان در اثر عملیات‌ و حملات هوایی نیروهای خارجی به ۱۲۳ فرد ملکی تلفات وارد گردیده‌است.

در این حال وزارت دفاع افغانستان می‌گوید نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان بخاطر دفاع از جان و مال مردم جنگیده و تلاش می‌کنند تا به افراد ملکی آسیب نرسد.

غفور احمد جاوید سخنگوی وزارت دفاع در این مورد گفت در برخی مواردی‌که مخالفان مسلح خانه‌های مردم ملکی را سپر قرار می‌دهند تلفات وارد می‌گردد.

آقای جاوید تصریح نمود:”نیروهای امنیتی افغانستان قوانین، طرز العمل‌ها و کنوانسیون‌های حقوق بشر متعهد بوده و در چهارچوب آن عملیات‌های‌شان را به پیش می‌برند و هم‌چنان به اساس هدایات رئیس وستر طرزالعمل‌های جدید از سوی ارگان‌های امنیتی بخاطر حفظ جان مردم آماده گردیده که مطابق به همین طرزالعمل‌ها عملیات صورت می‌گیرد و ما به مردم اطمینان می‌دهیم که صددرصد کوشش می‌شود که از تلفات افراد ملکی جلوگیری شود.”

وی همچنان گفت، تحقیقات در خصوص رویداد ولسوالی معروف ولایت قندهار آغاز شده و اطمینان داد با کسانی‌که در حفاظت جان و مال مردم ملکی در جریان عملیات‌ها غفلت می‌کنند برخورد جدی شده و مجازات می‌گردند.

گفتنی است که به تازگی شاهدان در ولسوالی معروف در ولایت قندهار گفته‌اند که در حمله یک هلی‌کوپتر به یک مراسم عروسی ۳ زن و یک کودک کشته و بیش از ۳۰ نفر زخمی شدند.

نویسنده وستر- کابل