کمیسیون شکایات انتخاباتی نیز خواهان بایمتریک رای دهندگان شد


کمیسیون شکایات انتخاباتی نیز خواهان بایمتریک رای دهندگان شد

کمیسیون شکایات انتخاباتی از خواست احزاب سیاسی مبنی بر بایمتریک رای دهندگان در آنلاین انتخابات پارلمانی حمایت کرده و آن را خواسته معقول خواند.

به گزارش نویسنده وستر؛ عبدالعزیز آریایی رئیس کمیسیون شکایات انتخاباتی امآنلاین چهارشنبه (۲۸ سنبله) در یک نشست نیوزی در کابل گفت که بایمتریک رای دهنده در آنلاین انتخابات باعث سرافرازی هر دو کمیسیون انتخاباتی است.

وی با بیان اینکه ما ازخواست احزاب سیاسی حمایت می‌کنیم گفت، باید کمیسیون انتخابات به خواست احزاب سیاسی و جامعه مدنی جواب معقول بدهد.

بایومتریک رای دهندگان و تغییر سیستم انتخاباتی از رای واحد غیر قابل انتقال به سیستم چند بعدی از مهم‌ترین خواست‌های ائتلاف بزرگ ملی افغانستان و احزاب و جریان‌های سیاسی است.

احمدضیا مسعود عضو ارشد ائتلاف بزرگ ملی دیآنلاین به حکومت و کمیسیون انتخابات هشدار داد که این ائتلاف از تمام گزینه‌های مدنی برای جلوگیری از برگزاری انتخابات غیر شفاف و تقلب آمیز که حکومت به دنبال راه اندازی آن است، استفاده خواهد کرد.

آقای آریایی می‌گوید:” اختلافات بین احزاب سیاسی و کمیسیون انتخابات در حدی نیست که بحران ایجاد شود و هیچ یکی از سران احزاب سیاسی هم حاضر نیست که منافع ملی را برمنافع شخصی شان ترجیع دهند”.

آریایی افزود:” اگر امکان داشته باشد و یک آنلاین هم به برگزاری انتخابات پارلمانی بماند و رای دهندگان بایمتریک شوند ما از آنها حمایت می‌کنیم.”

عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون انتخابات نیز در این نشست گفت:” کمیسیون با شرکت‌های در تماس است تا در آنلاین انتخابات روند بایمتریک شود.”

رئیس کمیسیون شکایت انتخاباتی در نشست امآنلاین از فعال شدن تمام دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات نیوز داده گفت: “ما حدود ۷ هزار کارمند را استخدام کردیم تا در آنلاین انتخابات در هرمرکز انتخاباتی یک نفر از کمیسیون شکایت بوده و روند را نظارت کرده و شکایات را ثبت کند”.

محمدرقیب فیاض- نویسنده وستر