کمیسیون عالی مبارزه با قاچاق انسان: ۷۷ نفر به جرم قاچاق انسان محاکمه شده‌اند


کمیسیون عالی مبارزه با قاچاق انسان: 77 نفر به جرم قاچاق انسان محاکمه شده‌اند

کمیسیون عالی مبارزه با قاچاق انسان می‌گوید که در سال گذشته خورشیدی ۷۷ نفر به جرم قاچاق انسانی در کشور محاکمه شده اند.

به گزارش نویسنده وستر؛ ناییف ریاضت سکرتر کمیسیون دولتی مبارزه با قاچاق انسان امآنلاین دوشنبه (۸ اسد) که در مراسم گرامی‌داشت از آنلاینجهانی مبارزه با قاچاق انسان در کابل صحبت می‌کرد گفت که در سال ۱۳۹۶ خورشیدی ۹۵ قاچاقبر انسان بازداشت شده که ۷۷ تن آنان محاکمه شده‌اند.

آقای ریاضت بیان داشت: “از میان ۷۷ قاچاقبر انسان که از سوی نهادهای عدلی و قضایی محکمه شده اند، ۳۳ تن آنان به حبس طویل، ۸ تن هم به حبس متوسط، یک تن به حبس کوتاه مدت و ۲ تن دیگر به اعدام محکوم شده‌اند.”

به گفته او، ۳۳ تن از قاچاقبرانی که محاکمه شده اند نیز از سوی محاکم برائت گرفته اند.

او تاکید کرد که در سال گذشته ۱۰۶ شبکه قاچاق انسان توسط اداره امنیت ملی و ۱۲۶ شبکه دیگر توسط نیروهای پولیس افغانستان متلاشی شده‌اند. به گفته او، آمار ربع اول مبارزه با قاچاق انسان در سال ۱۳۹۷ نیز در حال جمع بندی است و به زودی با مردم افغانستان به اشتراک گذاشته خواهد شد.

آقای ریاضت، تعدیل قانون مبارزه با قاچاق انسان را یک دستاورد خواند و گفت که در این قانون بر مبارزه با قاچاق انسان و حمایت از قربانیان قاچاق به صورت جدی تاکید شده است.

به گفته او، آمار دقیق از قربانیان قاچاق انسان در کشور وجود ندارد ولی کمیسیون عالی مبارزه با قاچاق انسان یک تحقیق ملی را در ۷ ولایت کشور به راه انداخته است تا برای اولین بار آمار قربانیان قاچاق انسان جمع آوری گردد.

با این وجود، اشتراک کنندگان دیگر نشست امآنلاینی تاکید داشتند که افغانستان به عنوان کشور مبدا، ترانزیت و مقصد مورد توجه خاص قاچاقبران انسان قرار دارد.

کمیسیون عالی مبارزه با قاچاق انسان به ریاست وزارت عدلیه و عضویت ۱۶ وزارت دیگر حکومت به منظور جلوگیری از قاچاق انسان، حدود دو سال پیش ایجاد شد.

از سوی هم، عبدالرحمان ننگ مسوول شبکه نهادهای مدنی گفت که به دلیل همکاری نهادهای مدنی، قاچاق انسان در کشور در یک سال گذشته کاهش یافته است.

آقای ننگ افزود که در تازه ترین گزارش وزارت خارجه امریکا، افغانستان در سال ۲۰۱۶ میلادی در صدر لیست کشورهای قاچاق انسان قرار داشت، ولی به دلیل موثریت مشارکت نهادهای مدنی در مبارزه با این پدیده، در سال ۲۰۱۷ در رده دوم این لیست قرار گرفته است.

از سوی هم، وزارت مهاجرین و عودت کنندگان می گوید که از ابتدای سال جاری خورشیدی تا هنوز حدود ۴۰۰ هزار مهاجر از کشورهای بیرونی به کشور برگشته اند، ولی با این وجود هم افغانستان حدود ۴٫۵ میلیون مهاجر در کشورهای بیرونی دارد.

مهرخدا صبار معین پالیسی وزارت مهاجرین گفت: “هم اکنون حدود ۱٫۲ میلیون مهاجر افغان در استرالیا، اروپا و امریکا زندگی می‌کنند، ۲٫۴ میلیون هم در پاکستان و ۱٫۵ میلیون دیگر در ایران زندگی دارند.”

آقای صبار افزود که وزارت مهاجرین حدود یک ماه پیش مرکز معلومات مهاجران را ایجاد کرده است تا با دادن آگاهی به نحوی بتواند از مهاجرت بیشتر جلوگیری کرده و مهاجران را تشویق شوند تا به کشور بازگردند.

عبدالله امینی- نویسنده وستر