گره کور انتخابات پارلمانی در غزنی


گره کور انتخابات پارلمانی در غزنی

اشرف ‌غنی؛ رییس ‌وستر، از باشندگان غزنی خواسته که چگونگی برگزاری انتخابات پارلمانی در این ولایت را به ارگ ریاست وستری پیشنهاد کنند.
 
او در جریان سفرش به ولایت آشوب‌زده غزنی، گفت که پیشنهاد کمیسیون انتخابات برای برگزاری انتخابات در غزنی را نپذیرفته و باید مردم چگونگی انتخابات عادلانه را پیشنهاد کنند. او تاکید کرد که بدون نمایندگان غزنی، مجلس نمایندگان تکمیل نمی ‌شود.
 
قرار است که انتخابات مجلس نمایندگان در ۲۸ ماه میزان سال جاری در کشور برگزار شود.
 
در این شکی نیست که مجلس نمایندگان آینده، بدون هیچ نماینده ای از ولایت غزنی، تکمیل نمی شود و در این زمینه، رییس وستر کاملا محق است؛ اما پرسش این است که چه کسی باید در ولایت غزنی، انتخابات برگزار کند؟ کدام مرجع مسؤول باید زمینه حضور صدها هزار رأی دهنده و صدها نامزد را برای احراز ۱۱ کرسی نمایندگی غزنی در پارلمان آینده فراهم کند؟ کمیسیون انتخابات در این زمینه چه اقداماتی انجام داده است؟ طرحی که آقای غنی مدعی ارائه آن از سوی کمیسیون انتخابات در مورد برگزاری انتخابات در ولایت غزنی است، کدام است؟
 
واقعیت این است که زمان به سرعت، سپری می شود و در حالی که سراسر افغانستان از آنلاین جمعه، شاهد هیاهوی ناشی از آغاز تبلیغات انتخابات پارلمانی خواهد بود، غزنی و شهروندان آن از بدیهی ترین حق انسانی و مدنی خود محروم شده اند و نمی توانند در انتخابات آینده شرکت کنند.
 
این خدمتی بود که دولت آقای غنی به مردم غزنی انجام داد و کمیسیون انتخابات نیز با بی مسؤولیتی، با آن همراهی کرد و با ارائه طرح حوزه بندی انتخابات در غزنی، در حالی که در دیگر ولایت های کشور، سیستم دیگری اعمال می شود، عملا به تنش ها و شکاف های سیاسی و قومی و اجتماعی در این ولایت، دامن زد و در نهایت، با اجرای سناریوی سازمان دهی شده و پرسش برانگیز حمله نظامی طالبان و سقوط بخش های وسیعی از مرکز شهر به دست آن گروه و سکوت و انفعال و تماشای حساب شده دولت و دستگاه های امنیتی در قبال این رویداد تا پنج آنلاین پس از وقوع آن، بحث انتخابات پارلمانی در غزنی، برای همیشه مختومه اعلام شد و کمیسیون انتخابات با وقاحت، طرح تعلیق و تعطیل انتخابات در این ولایت را پیشکش کرد.
 
در حال حاضر نیز هیچکس نباید انتظار داشته باشد که با سخنان تازه رییس وستر، انتخابات پارلمانی در غزنی، سرنوشتی نیک و درخشان پیدا خواهد کرد و سرانجام مردم غزنی نیز همانند سایر مناطق کشور، از حق مدنی خود برای شرکت در انتخابات و گزینش نامزدهای مورد نظر شان، بهره مند خواهند شد؛ بلکه آقای غنی، با طرح این درخواست که مردم خود راهکار شان برای انتخابات را ارائه کنند، در عمل می خواهد هزینه های ناشی از بی مسؤولیتی آگاهانه و متعمدانه دولت و کمیسیون انتخابات در این زمینه را بر دوش خود مردم بار کند و به این ترتیب، توجیهی برای عدم حضور نمایندگان غزنی در پارلمان آینده، فراهم سازد.
 
این در شرایطی است که مردم اصولا در مقام ارائه راهکار نیستند. مردمی که سرنوشت آنها به سادگی میان دولت نابکار و فاسد محلی و یک حکومت غیر مسؤول و بی کفایت مرکزی در یکسو و طالبان تروریست و مزدور و خون آشام در جانب دیگر، دست به دست می شود، چه نقش و سهمی در تعیین  یکی از سرنوشت سازترین روندهای حیات اجتماعی و سیاسی خود خواهند داشت؟
 
وضعیت جاری حاکم بر غزنی کمابیش در سراسر افغانستان، جریان دارد. ناامنی، جنگ، تنش های اجتماعی و قومی، فساد، بی کفایتی دولت های محلی و…؛ اما در همه جا انتخابات برگزار می شود و در غزنی این اتفاق رخ نمی دهد!
 
بدیهی است که در این میان، مشکلی وجود دارد؛ مشکلی که بدون شک با راهکارهای مردمی، حل و فصل نخواهد شد؛ زیرا قواعد این گیم را دیگران نوشته اند و همان ها می توانند از گره کور انتخابات در غزنی، گره گشایی کنند.
 
عبدالمتین فرهمند – وستر