یوناما حمله انتحاری به نشست علمای دینی در کابل را جنایت جنگی خواند


یوناما حمله انتحاری به نشست علمای دینی در کابل را جنایت جنگی خواند

دفتر هیات معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) حمله انتحاری به نشست بزرگ علمای دینی در شهر کابل را محکوم کرده و آن را جنایت جنگی خوانده است.

به گزارش نویسنده وستر؛ تدامیچی یاماموتو نماینده ویژه سرمنشی ملل متحد برای افغانستان و رییس یوناما، امآنلاین سه‌شنبه (۱۵ جوزا) گفت که حمله بر گروهی از علمای دینی که به صورت مسالمت آمیز در کابل برای صدور قطعنامه ای مشترک که به داشتن افغانستانی مصون‌تر و امن‌تر کمک خواهد کرد گردهم آمده بودند، کاملا غیر قابل قبول است.

آقای یاماموتو بیان داشت:” من از این حمله خشمگین شدم و آن را تقبیح می‌نمایم. من به خشم خود در مقابل گروه‌های افراطی که در جستجوی تخریب تلاش‌هایی که برای صلح صورت گرفته می‌باشند، ادامه می‌دهم.”

وی با اشاره به حمله دیآنلاین شهر کابل و حملات دیگر مخالفان مسلح به مراکز ثبت نام رای دهندگان و گردهمایی‌های مذهبی تاکید کرد که برای این حملات هیچ توجیهی در هیچ زمانی و تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.

نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان افزود که انجام این اعمال ممکن است جرم جنگی محسوب شود و کسانی که مسوول انجام چنین حملاتی هستند باید به عدالت کشانیده شوند و پاسخگو باشند.

یاماموتو بیان داشت که حملات تروریستی نباید اراده جمعی را در راستای پیشرفت افغانستان و تامین صلح و امنیت، تضعیف کند.

نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان تاکید کرده است که ملل متحد به همبستگی با تمام افغان‌ها ادامه می‌دهد و همراه با جامعه بزرگ بین المللی به پروسه صلح به رهبری افغان ها که به جنگ پایان خواهد داد و افغانستان را قادر خواهد ساخت تا منابع بیشتری را به حفاظت از تمام شهروندانش از چنین جنایات تخصیص دهد، متعهد می‌ماند.

صدها عالم دینی آنلاین گذشته در نشستی در خیمه لویه جرگه در شهر کابل با صدور فتوایی جنگ جاری افغانستان را نامشروع و ناروا خواندند و حملات انتحاری را حرام دانستند.

پس از پایان این نشست زمانی که عالمان دینی در حال ترک خیمه لویه جرگه بودند، یک حمله انتحاری در دروازه خیمه لویه جرگه رخ داد. در این حمله دستکم ۷ نفر شهید و ۹ تن دیگر زخمی شدند.

نویسنده وستر- کابل