یک‎هزار نیروی تازه نفس امریکایی به افغانستان رسیدند


یک‎هزار نیروی تازه نفس امریکایی به افغانستان رسیدند

همزمان با آغاز فصل تازه جنگ در افغانستان، پنتاگون از رسیدن یک هزار نیروی تازه امریکایی به کشور و جابه ‏جایی این نیروها در قول اردوها و ۳۶ کندک نیروهای افغان نیوز می‎دهد.

به گزارش نویسنده وستر به نقل از طلوع نیوز؛ مقام های پنتاگون می‌گویند که شمار این نیروها در حدود یک هزار تن است. به گفته این مقام ها، این نیروها آموزگارانی هستند که تجربه کافی جنگ را در افغانستان و عراق دارند و به گونه داوطلبانه حاضر به خدمت در افغانستان شده اند.

درهمین حال، فرمانده نیروهای دریایی ایالات متحده، حضور نیروهای امریکایی را در افغانستان برای جلوگیری از حمله های هراس افگنانه از این کشور بر امریکا، مهم می داند.

ژنرال رابرت نیلر می‌گوید:”اگر ما در افغانستان نمی بودیم و از حکومت این کشور پشتیبانی نکنیم، احتمال دارد دوباره از این کشور بر امریکا حمله شود.”

این ژنرال چهارستاره امریکایی می گوید که نسل کنونی افغانستان نمی توانند تا ابد در جنگ زندگی کنند و باید گیمگران دیگر منطقه‎یی در کشانیدن طالبان بر میز گفتگوهای صلح نقش گیم کنند:”باید مصالحه و یک راه حل سیاسی به بحران افغانستان پیدا شود. ما می‏خواهیم تا گیمگران دیگر منطقه نیز در این روند دخیل شوند؛ افغان ها نمی توانند در یک وضعیت مداوم جنگی برای تمام عمر زند‎گی کنند.”

این نظامی امریکایی، در حالی‎که بر نقش کشورهای دیگر منطقه در حل بحران افغانستان تأکید می‌ورزد، که حکومت ازبیکستان در نشست اخیر تاشکند آمادگی اش را برای گفتگوهای مستقیم کابل با طالبان اعلام کرد.

نویسنده وستر- کابل