۴۰ درصد قلمرو افغانستان در کنترول طالبان است/ امریکا به صورت مستقیم با طالبان وارد گفتگو شود


40 درصد قلمرو افغانستان در کنترول طالبان است/ امریکا به صورت مستقیم با طالبان وارد گفتگو شود

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رییس وستر روسیه برای افغانستان ادعا کرده است که طالبان ۴۰ در صد قلمرو افغانستان را در کنترول دارند. وی از امریکا خواسته تا به صورت مستقیم وارد گفتگو با طالبان شود.

به گزارش نویسنده وستر به نقل از صدای امریکا؛ آقای کابلوف بیان داشته که ایالات متحده با دو گزینه در افغانستان مواجه است:” گفتگوهای مستقیم با طالبان یا ادامه جنگ.”

وی با بیان این مطلب که طالبان ۴۰ در صد قلمرو افغانستان را در کنترول دارند، بیان داشته که اگر ایالات متحده به صورت مستقیم با آن گروه مذاکره نکند، “جنگ و خونریزی برای سال ها ادامه خواهد داشت.”

تقاضای آقای کابلوف مبنی بر مذاکرات ایالات متحده با گروه طالبان پس از آن صورت گرفته است که اخیراً جان بولتن، مشاور امنیت ملی رییس وستر دونالد ترمپ، بار دیگر تاکید کرد که امریکا از روند مذاکرات صلح حمایت می‌کند که رهبری آن را حکومت افغانستان بر عهده داشته باشد.

آقای بولتن گفته بود:” فکر می‌کنم که ما می‌خواهیم حکومت افغانستان رهبری این روند [مذاکرات صلح] را بر عهده بگیرد.”

مشاور امنیت ملی رییس وستر ایالات متحده همچنین گفته بود که اگر طالبان و سایر گروه‌های که تهدید به حکومت افغانستان اند، واقعاً علاقمندی به مذاکرات صلح دارند، چنین روند می تواند موجب صلح در آن کشور شود.

این در حالی است که پیش از این حکومت افغانستان نیز گفته است که آماده مذاکرات بدون قید و شرط با طالبان است. طالبان مذاکرات با حکومت افغانستان را رد نموده اما برای گفتگوهای سیاسی با امریکا ابراز آمادگی کرده اند.

آقای کابلوف همچنان گفته است که طالبان نمی‌خواهند با حکومت کابل مذاکره کنند، زیرا به گفته وی، طالبان اداره کابل را “دست نشانده” تلقی می کنند.

ضمیر کابلوف بیان داشت که امریکا همان مسیری را در افغانستان می پیماید که شوروی سابق در زمان اشغال این کشور آن را تجربه کرده بود.

آقای کابلوف با اشاره به افزایش قوای امریکایی در افغانستان گفت که پنج هزار قوای اضافی و یا حتی ۵۰ هزار قوای بیشتر، وضعیت در افغانستان را بهتر نخواهد کرد.

نویسنده وستر- کابل