۹۴۵ مرکز رای‌دهی مسدود و بیش از ۱۰۰۰ مرکز دیگر زیر تهدید بلند امنیتی قرار دارد


945 مرکز رای‌دهی مسدود و بیش از 1000 مرکز دیگر زیر تهدید بلند امنیتی قرار دارد

مسوولان در کمیسیون انتخابات می‌گویند که از ۷۳۵۵ مرکز رای‌دهی در کشور، ۲۲۴۲ مرکز زیر تهدید متوسط و بلند امنیتی قرار داشته و ۹۴۵ مرکز دیگر مسدود می‌باشد.

به گزارش نویسنده وستر؛ گلاجان عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون انتخابات سه‌شنبه (۷ حمل) طی یک نشست مشورتی با احزاب سیاسی از مسدود بودن نزدیک به یک هزار مرکز رای دهی به دلیل تهدیدات امنیتی نیوز داد.

آقای صیاد گفت که از میان ۷۳۵۵ مرکز رای‌دهی که در سراسر کشور تثبیت شده است هم اکنون تعداد ۹۴۵ مرکز به دلایل امنیتی به صورت کامل مسدود است.

وی افزود که همچنان ۱۱۲۰مرکز رای‌دهی با تهدیدات بلند امنیتی و ۱۱۲۲ مرکز دیگر با تهدیدات متوسط امنیتی روبر هستند.

آقای صیاد بیان داشت که بحث روی چگونگی کاهش تهدیدات امنیتی از مراکز رای دهی و زمینه سازی برای برگزاری مصوون انتخابات بین مسوولان این کمیسیون و روئسای نهادهای امنیتی به شدت جریان دارد و این نهادها به تامین امنیت مراکز رای دهی متعهد شده اند.

رییس کمیسیون انتخابات با اشاره به بودجه مورد نیاز انتخابات پارلمانی و شورای ولسوالی‌ها بیان داشت که طرح این بودجه که هزینه آن ۶۰ تا ۶۵ میلیون دالر برآورد شده است، به کابینه ارائه شده و عنقریب تصویب خواهد شد.

به گفته وی این مبلغ، کم‌ترین هزینه در تاریخ انتخابات افغانستان است که در این پروسه به مصرف خواهد رسید.

وی از اعلان داوطلبی پست دبیرخانه، ریاست دفاتر و بست‌های ولایتی این کمیسیون نیوزداده بیان داشت که افراد شایسته براساس یک پروسه شفاف در این بخش‌ها استخدام خواهند شد.

آقای صیاد از احتمال تاخیر در زمان برگزاری انتخابات نیز سخن گفت افزود که به دلیل ضیاع وقت کمیسیون در مساله امکان استفاده ازتکنالوژی در انتخابات که چندین ماه وقت کمیسیون انتخابات را هدر داد، ممکن است انتخابات با یک یا دو ماه تاخیر برگزارشود.

به گفته وی؛ طرح تقویم انتخابات نیز تهیه شده و به زودی تصویب و با مردم شریک خواهد شد.

رییس کمیسیون انتخابات با اشاره به عملی نشدن طرح استفاده از تکنالوژی در انتخابات تصریح کرد که این طرح به دلیل عدم همکاری مالی حکومت و کمک کنندگان بین المللی از عملی شدن باز ماند.

در همین حال وسیمه بادغیسی معاون عملیاتی کمیسیون انتخابات از شروع زود هنگام روند ثبت نام رای دهندگان در مرکز و ولایت نیوز داد.

خانم بادغیسی گفت که روند ثبت نام رای دهندگان در سه مرحله اجرایی خواهد شد که در مرحله اول مراکز ولایات، مرحله دوم مراکز ولسوالی‌ها و در مرحله سوم روستاها در این روند زیر پوشش قرار خواهد گرفت.

وی در این باره افزود که مرحله اول روند ثبت نام رای دهندگان از ۲۵حمل تا ۲۳ ثور، مرحله دوم آن از ۲۵ ثور تا ۷ جوزا و مرحله سوم ان از ۹ جوزا تا ۲۲ جوزا دوام خواهد کرد.

بادغیسی در این باره خاطر نشان ساخت که بیش از ۱۱هزار تن به عنوان کارمندان بخش اجرایی روند ثبت نام استخدام شده اما نبود نیروی کاری از بخش زنان یکی از مشکلاتی  است که روند استخدام کارمندان در این بخش را دچار چالش ساخته است.

عبدالجلیل سروش- نویسنده وستر